Yeni Peugeot E-3008 SUV piyasasına yine damgasını vuracak

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, 3008’in üçüncü neslini olan Peugeot E-3008 elektrikli aracını tanıttı. Bu model, Avrupa pazarına sürülen önceki modelin üzerinden tam yedi yıl sonra karşımıza çıktı. Yeni Peugeot E-3008, önceki modeline kıyasla elektrikli güç aktarımı ve iç teknolojide önemli yeniliklere sahip. Tamamen yeni C-segmenti Crossover, seri üretim modeli için bir ilk olan STLA Orta platformu üzerine kurulu. Bu platform, Peugeot’nun bir alt markası olan Stellantis tarafından geliştirildi. Yeni model, Allure ve GT olmak üzere iki farklı trimde sunulacak. Ayrıca üç farklı opsiyon paketi ve üç elektrikli güç aktarım seçeneği mevcut.

Yeni E-3008’in ilk versiyonu, 400V nikel-manganez-kobalt (NMC) 73kWh pil paketi ve ön tarafa monte edilmiş 157kW’lik bir elektrik motoru ile donatıldı. Bu motorun tork değeri 343Nm. İlk modelin tahmini menzili 326 mil. İkinci versiyon, aynı pil paketi ve elektrik motoruyla birlikte geliyor. Ancak bu versiyonda ek olarak arka tarafa 83kW, 166Nm gücünde bir elektrik motoru daha bulunuyor. Bu çift motorlu versiyonun toplam gücü 240kW ve tahmini menzili yine 326 mil. Peugeot E-3008’in uzun menzilli versiyonu ise 98kWh’lik bir pil paketi ile geliyor ve bu versiyonun menzili 435 mil.

Yeni Peugeot E-3008 SUV piyasasına yine damgasını vuracak

Peugeot E-3008 serisi elektrikli araçlarda birçok sürüş modu bulunuyor. Araç, arka sol çamurlukta bulunan şarj portu üzerinden AC veya DC ile şarj edilebiliyor. Dahili şarj cihazı üç fazlı bir kaynaktan 11kW gücünü destekliyor. Ayrıca opsiyonel olarak 22kW’lık bir şarj cihazı da mevcut. E-3008, uyumlu bir istasyondan 160kW DC şarjı da kabul edebiliyor. Bu sayede araç, 60 dakikadan kısa bir sürede tam olarak şarj olabiliyor. Modeller, STLA mimarisi sayesinde araçtan yüke (V2L) işlevselliğiyle de faydalanabiliyor. Bu, ev aletleri için yüksek voltajlı pil üzerinden güç alabilmenizi sağlıyor.

Peugeot E-3008, düşük, orta ve artırılmış seviyelerde mükemmel bir rejeneratif fren sistemine sahip. Elektrikli aracın uzunluğu 178 inç, genişliği 74 inç ve yüksekliği 64 inç. Seri, Peugeot markasının ünlü tasarım özelliklerinden biri olan üç pençeli ışık imzasını da taşıyor. Model için Altın Siyahı ve Titanyum Gri olmak üzere toplam altı renk seçeneği bulunuyor.

E-3008’in iç mekanında, hem bir eğlence ekranı hem de dijital bir enstrüman paneli olarak görev yapan i-Cockpit adlı 21 inç kavisli geniş ekran bir ekran bulunuyor. Yepyeni Peugeot E-3008, Fransa’da üretilecek ve 2023 yılının sonuna kadar tanıtılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x