Tunç Soyer: Ümit Özlale’nin adaylığı anlaşılabilir değil, geri çekilebilir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TV100’de yayınlanan “Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı” programında Barış Yarkadaş, Hacı Yakışıklı, Fuat Uğur, Deniz Gürel, Şaban Sevinç ve Murat Çelik’in sorularını yanıtladı.

‘MERAL HANIM’IN YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in İzmir Milletvekili Ümit Özlale’yi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıkladığı toplantıda ‘İzmir kokuyor’ sözlerini kullanmasına yanıt veren Tunç Soyer “İzmir kokmuyor onu net söyleyebilirim hem de bütün bir yaz boyunca hiç kokmadığın söyleyebilirim. Geçmiş yıllarda ciddi bir problemdi bu ama çok önemli adımlar attık, çok stratejik kararlar aldık ve çok zor adımlar attık. Çok şükür doğru yolda gidiyoruz çok kısa bir süre sonra İzmir tekrar yüzülebilir hale gelecek. Meral Hanım’ın yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum.” dedi.

”İZMİR’DEN ÇEKİLELİM, ANKARA VE İZMİR’DE SİZİ DESTEKLEYELİM’ DİYEBİLİRLER’

Gürel’in “İzmir’deki aday çıkarma meselesi İstanbul ve Ankara’ya yönelik bir hamle dediniz, ne demek istediniz?” sözlerine Soyer “Aslında böyle bir ihtimal olabileceğini söylemiştim. Bildiğim bir şey yok, böyledir demek çok da doğru olmaz. Çünkü İzmir’de aday çıkartmak üstelik kazanma ihtimali çok zayıf olan bir aday çıkartmak olsa olsa bir sonraki hamle için bir altlık bir zemin olabilir diye düşünmüştüm” yanıtını verdi. Hacır’ın “Bir sonraki adım ne Sayın Başkan?” sorusuna ise Soyer “Dediğim gibi bir müzakere masası kurulacaksa siyasi partiler arasında ‘Biz İzmir’den geri çekilelim ama Ankara’da İstanbul’da sizi destekleyelim’ gibi şeyler olabilir. Bunlar sadece öngörü” dedi.

‘4 AY ÖNCE VEKİL SEÇİLMİŞ AKADEMİSYENİN ADAY OLMASI ANLAŞILABİLİR DEĞİL’

Gürel’in “Ümit Bey’in adaylığının geri çekilme ihtimalini görüyor musunuz Sayın Başkan?” sorusuna Soyer “Böyle bir ihtimal de olabilir çünkü 6 ay, Türk siyasetinde çok uzun bir süre bu süre içinde ittifak girişimlerinde bulunulabilir belki başka türlü iş birlikleri müzakere edilebilir. Bunları bilmek şimdiden mümkün değil, ben sadece durumu anlamaya çalıştığım için fikir yürütüyorum. Ama bana çok organik bir durum gibi gelmedi, 4 ay önce milletvekili seçilmiş bir akademisyenin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olması çok anlaşılır bir durum değil benim açımdan.” sözleriyle yanıt verdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x