Korsan taksiciler iş başında: ‘Konforlu, ucuz, güvenilir, 7 dilde hizmet’

Birçok ilde hemen hemen aynı sorunlarla gündeme gelen taksiler ve taksiciler yolcuların hedefi oluyor.

Antalya’da ise korsan taksiciler kurdukları internet sitesi ile müşterilere ulaşmaya çalışıyor. Vaatlerinde ise ticari taksilere gelen eleştirileri dikkate alıyorlar.

Paylaşılan telefon numarası aranıp, gidilecek konum belirtildiğinde telefona cevap veren kişi, WhatsApp’a yönlendiriyor. Ücret bilgisi sorulduğunda normal kilometre ücreti olan 25 TL yerine 16 TL alındığı bilgisi veriliyor.

İnternet sitesinde ise Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Rusça ve İspanyolca olmak üzere 7 dil seçeneği yer alıyor. ‘Konforlu, ucuz, güvenilir hizmet’ sloganlarını kullanan korsan taksiciler, yarı yarıya ucuz taşımacılık yaptıklarını belirtiyor.

Sitede 25 korsan taksi bayisi, 12 korsan taksi hizmeti ve 1265 korsan taksi bulunduğu bilgisine de yer verildi.

TAKSİ İLE 750, KORSAN TAKSİ İLE 400 LİRA

DHA muhabirinin telefonla görüştüğü korsan taksiciler, Konyaaltı ilçesi Hurma Mahallesi’nden havalimanına 400 TL fiyat bilgisi verdi. Bu mesafenin normal taksi ücreti ise 750 TL.

568 PLAKAYA CEZA YAZILDI

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası’nca, 2023 yılında emniyete 622 korsan taksi plakası bildirildi, bunlardan 568’ine işlem yapıldı. Uygulama kapsamında trafik polislerince kesilen 20 bin 342 TL para cezasının yanı sıra, araç 60 gün trafikten menedilerek otoparka çekildi.

‘ÇÖZÜM BULMAKTA ZORLANIYORUZ’

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, yolcuların can güvenliğini tehlikeye atan ve herhangi bir vergi ödemesi yapmayan korsan taksilerin ekonomiye büyük zarar verdiğini söyledi. Korsan taksiyle özellikle son 1,5-2 yıldır mücadele ettiklerini ifade eden Alkan, “Son zamanlarda sayıları günden güne artıyor. Şu anda zirve yapmış durumda ve çözüm bulmakta zorlanıyoruz. Taksici arkadaşlarımızla mesajlaşma grubu açtık. Orada, gördüğümüz korsan taksileri paylaşıyoruz. Hususi plakalı araçlarla korsan taşımacılık yapıldığı bilgisi bize geliyor. Bunların birçoğunu video ile kayıt altına alıyoruz. Müşteriyi alırken, müşteriden para alırken, para verirken, para üstü alıp verirken bütün arkadaşlarımız bunları çekiyor” dedi.

‘KİRALIK ARAÇ YASASININ ÇIKMASINI İSTİYORUZ’

Alkan, “Rent a car yasasının bir an önce çıkması gerekiyor. İnternet sayfalarında ya da bir uygulama üzerinden taksi hizmeti veriyorlar. ‘Hatır taşımacılığı yapıyoruz’ denilen bu sitelere acilen erişim yasağı gelmesi gerekiyor. Çünkü bu işten ekmek yiyoruz. Antalya özeline bakarsanız, merkezde 3 bin 750 taksimiz var” diye konuştu.

‘2 BİN ARACIN KORSAN TAŞIMACILIK YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Korsan taksiye binenlerin de taksici esnafının mağdur olduğunu söyleyen Alkan, “Korsan taksiye binen vatandaşlardan bazıları çantasını, telefonunu unutuyor, otomobilin plakasını bilmiyor. Hangi araca bindiğini bilmiyor. ‘Eşyamı kaybettim’ diyor ama plakayı bilmediği için zor durumda kalıyor. Korsan taşıma, Antalya’daki taksici esnafının hemen hemen kazancının yüzde 50’sine ortak olmuş durumda. Bunların hiçbir vergi kaydı yok. En az 2 bin aracın korsan taksicilik yaptığını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

‘KİMİN GELDİĞİ BELLİ DEĞİL’

Antalya’da taksicilik yapan Boğaç Kanatlı, “Bu durum, emek hırsızlığından başka bir şey değil. Görmüş olduğunuz bu arabaların her biri devlete vergi veriyor. Plakasından, çalışanından, durağından, her şeyinden vergi veriyor. Devletimiz zarara uğratılıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*